Кондаков Олександр Володимирович «Хаві»

Кондаков Олександр Володимирович
Дата та місце народження: 7 січня 1992 р., м. Бердянськ, Запорізька область
Дата та місце смерті: 24 червня 2014 (22 роки) с. Новоселівка, Слов'янський район, Донецька область
Місце поховання: м. Кіровоград
Посада: Радист
Обставини смерті: Загинув 24 червня 2014 р. близько 17:15 під Слов'янськом в районі c. Красноармійське, Слов'янський район, Донецька область у збитому військовому гелікоптері Мі-8МТ (63 жовтий), який повертався з блокпоста з фахівцями, що встановлювали апаратуру з метою організації моніторингу простору, фіксації фактів порушення перемир'я в зоні проведення АТО. Разом з Олександром загинули підполковник А. Бєлкін, майор Р. Мазунов, майор Д. Шингур, старший солдат О. Волохов, капітан О. Петрищук, підполковник І. Горбенко, старший прапорщик М. Шпак та підполковник В. Шкіра.

Народився 1992 року в м. Бердянськ на Запоріжжі. У п'ять років переїхав з родиною до м. Кропивницький (на той час — Кіровоград), де у 1999 році пішов до першого класу загальноосвітньої школи № 35, де вчився до 9-го класу. Займався футболом, грав у команді «ДЮСШ-2 — Кіровоград», яка виступала в Дитячо-юнацькій футбольній лізі України. Неодноразово здобував звання найкращого голкіпера, грамоти, дипломи й медалі. 2010-го закінчив Кіровоградське вище професійне училище № 4 за спеціальність «Верстатник широкого профілю; оператор верстатів з ПК». З дитинства мріяв стати військовим, тож після училища вступив на військову службу за контрактом до Кіровоградського полку спецпризначення. Планував вступити до військового інституту зв'язку.

Старший солдат, радист розвідувальної групи спеціального призначення 1-го батальйону 3-го окремого полку спеціального призначення, в/ч А0680, м. Кропивницький.

У зв'язку з російською збройною агресією проти України з весни 2014 року виконував завдання в зоні проведення антитерористичної операції. Спочатку охороняв Донецький аеропорт, а потім у складі розвідувальної групи виконував інші ризиковані завдання. На одному з бойових виходів на територію противника у складі головного дозору вчасно виявив ворожу групу, чим врятував життя своїх товаришів, вивів з оточення дві розвідувальні групи спецпризначення. Коли дістав травму ноги, його направили до госпіталю, де запропонували курс реабілітації, але Олександр вирушив на аеродром до підрозділу 3-го полку, який брав участь у бойових вильотах в зону АТО. Багато разів виконував бойові патрулювання на вертольотах повітряним стрільцем.

24 червня 2014 року у якості бортового стрільця супроводжував вертоліт Мі-8МТ із групою фахівців Служби безпеки України, які встановлювали телекомунікаційне обладнання з метою організації моніторингу простору, фіксації фактів порушення перемир'я в зоні проведення АТО. Загинув на борту збитого російськими терористами гелікоптеру в районі м. Слов'янська. Після зльоту з гори Карачун, близько 17:10, вертоліт був збитий з переносного зенітно-ракетного комплексу, вибухнув і впав поблизу села Новоселівка (на той час — Красноармійське), почалася пожежа з детонуванням боєкомплекту. Всі 9 чоловік, які були на борту, загинули: командир екіпажу підполковник Андрій Бєлкін, борттехнік майор Руслан Мазунов, штурман капітан Дмитро Шингур; четверо співробітників СБУ — підполковник Володимир Шкіра, майор Ігор Горбенко, старший лейтенант Олександр Петрищук, старший прапорщик Марк Шпак та двоє спецпризначенців 3-го Кіровоградського полку, старші солдати Олександр Кондаков та Олексій Волохов.

О 17:07 було здійснено доповідь керівництву АТО про зліт, а о 17:10 вже надійшла доповідь про падіння вертольота. За свідченнями очевидців, озброєна група терористів чекала на зліт вертольота. Бойовики пересувалася на двох легкових автівках та мікроавтобусі. Після пуску ракети з ПЗРК, вони втекли у напрямку найближчого населеного пункту Билбасівка, що поблизу Слов'янська.

Упізнання проводилось за експертизою ДНК. 5 липня 2014 року, в Кропивницькому відбулася громадянська панахида-прощання зі спецпризначенцями Олександром Кондаковим та Олексієм Волоховим. Поховані поряд на Далекосхідному кладовищі.

Залишилась батьки. Мати, Алла Олександрівна Кондакова — вчитель Кіровоградського обласного комплексу «Гімназія-інтернат — школа мистецтв».

12 липня стало відомо, що контррозвідка СБУ встановила та затримала терористів, які збили гелікоптер. Керівника терористичної групи Павла Карцева («Гроза») та одного з його спільників Михайла Черниша («Міха»), які діяли за вказівкою російського терориста Гіркіна («Стрєлок») було затримано 10 липня у м. Дружківка.

Портрет на меморіалі "Стіна пам'яті полеглих за Україну" у Києві: секція 1, ряд 7, місце 15.