Хараберюш Олександр Іванович «Душман»

Хараберюш Олександр Іванович
Дата та місце народження: 13 жовтня 1977 р., м. Донецьк
Дата та місце смерті: 31 березня 2017 (39 років) м. Маріуполь, Донецька область
Місце поховання: м. Маріуполь, Донецька область
Звання: Полковник
Посада: Заступник начальника головного відділу контррозвідки
Обставини смерті: Загинув 31 березня 2017 р. о 08:35 під час виконання бойового завдання в Центральному районі м. Маріуполь (Донецька область), неподалік ринку Едельвейс, в результаті вибуху автомобіля.

Народився 1977 року в Донецьку.

Закінчив Донецький юридичний інститут МВС України за спеціальністю «Правоохоронна діяльність». Під час навчання познайомився із майбутньою дружиною. Два роки служив у відділі карного розшуку місцевої міліції. Однак, його вибором стала Служба безпеки України, якій присвятив 17 років свого життя. Пройшов шлях від оперуповноваженого до заступника начальника Головного відділу контррозвідки Управління СБУ в Донецькій області, останню посаду зайняв станом на 2011 р., коли начальником Донецького УСБУ став Олександр Якименко. Одним з напрямків його діяльності була боротьба з нелегальною міграцією.

Займався боксом, підводним плаванням. Кандидат у майстри спорту з кікбоксингу. Грав на гітарі, акордеоні, мав гарний голос.

У 2005-2006 роках Хараберюш брав участь у проведенні оперативно-розшукового заходу під кодовою назвою "Армагеддон", координаторами якого були тодішній начальник Донецького УСБУ Петрулевич Олександр Миколайович і тодішній начальник Головного відділу контррозвідки Донецького УСБУ Пєлєх Олександр Володимирович. "Армагеддон" було спрямовано на нейтралізацію сепаратистських рухів в Донецькій області, але через саботаж з боку центру роботу не було доведено до завершення.

У зв'язку з російською збройною агресією проти України в червні 2014 року особовому складу Управління було надано наказ евакуюватись з Донецька. Частина співробітників перейшла на бік російсько-терористичних угруповань. Олександр Хараберюш вивіз сім'ю до Маріуполя, де продовжив службу у контррозвідці УСБУ в Донецькій області.

Полковник Хараберюш був одним із найрезультативніших українських контррозвідників, під його керівництвом викрито й затримано понад 120 російських агентів і терористів. Хараберюш працював з такими асами контррозвідки Донбасу, як його шеф, начальник Головного відділу контррозвідки Управління СБУ в Донецькій області до 2014 року, полковник Житєньов Сергій Вікторович (у 2014-2015 рр. перший заступник начальника Донецького УСБУ) та начальник сектору контррозвідки Головного відділу в Маріуполі управління СБУ в Донецькій області до 2014 року, полковник Цвігун Вадим Станіславович (уродженець Донецька, у 2014-2015 рр. був заступником начальника Донецького УСБУ). Першою масштабною справою стало затримання у Донецьку восени 2014 року зрадника СБУ Галавури Олександра Васильовича, згодом засудженого. Також Хараберюш зіграв ключову роль у виявленні та викритті трьох зрадників у рядах Донецької СБУ (в тому числі співробітника контррозвідки і шифрувальника), завербованих російською розвідкою  — ними виявилися Третяк Олександр Олександрович (син екс-начальника Луганського УСБУ), Нікіфоров Валерій Васильович, та Косяк Євген Леонідович .

Брав участь у резонансній операції з пошуку та затримання диверсійної групи «Мангуста» (Олега Недавнього, убитого у 2014 р.) , яка 9 травня 2014 року влаштувала атаку на міське управління міліції в м. Маріуполі і спровокувала масові заворушення, що призвело до численних жертв, в тому числі і серед мирного населення. За участі Хараберюша було затримано двох бойовиків з банди «Чечена» (Борисова) і т. зв. «російської православної армії», які захоплювали адмінбудівлі, викрадали та мордували людей, чинили збройні напади, привласнювали транспортні засоби.

Олександр Хараберюш є автором і співавтором кількох наукових робіт і публікації за правоохоронною тематикою. Докторська дисертація «Оперативно-розшукове забезпечення протидії контрабанді в Україні» (дата захисту 25.02.2016, Дніпропетровський державний університет Внутрішніх справ, спеціальність «Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність»).

31 березня 2017 року полковник Хараберюш загинув в результаті вибуху автомобіля у Центральному районі міста Маріуполь. Підрив автомобіля попередньо кваліфіковано як терористичний акт, пов'язаний з професійною діяльністю загиблого.

2 квітня з офіцером СБУ прощались в Маріуполі. Під час прощання Голова СБУ Василь Грицак зазначив, що Олександр Хараберюш був одним з найкращих контррозвідників в Україні. Голова СБУ від імені Президента України вручив батькові Олександра орден «За мужність» І-го ступеня, яким посмертно нагороджено його сина. Поховали Олександра на Центральній алеї Старокримського кладовища Маріуполя.

Голова Служби безпеки України Василь Грицак: .mw-parser-output .template-text-text{background:#FFF8DC;font-style:italic;border:thin solid #eaecf0}

Я впевнений, що загибель Олександра – справа рук терористів, боротьба проти яких стала справою його життя... СБУ зробить все, щоб знайти та покарати винних. Борги ми віддаємо швидко... Родина нашого співробітника отримає від Служби повну підтримку. Ми не полишаємо своїх у біді.

Портрет на меморіалі "Стіна пам'яті полеглих за Україну" у Києві: секція 9, ряд 4, місце 25.